Перша біографія Целана – вперше побачила світ українською в Чернівцях

Перша біографія Целана – вперше побачила світ українською в Чернівцях

21.10.2020, 16:30

У кінці жовтня «Видавництво 21» зробить шанувальникам творчості Пауля Целана справжній подарунок – побачить світ книга «Пауль Целан. Біографія юності поета», яку написав ізраїльський лікар родом із Буковини Ізраель Халфен. Автор перекладу, коментарів і післямови видання професор, доктор філологічних наук, целанознавець Петро Рихло. Книгу видано за підтримки Представництва Австрійської служби академічного обміну, м. Львів.

Вперше праця Ізраеля Халфена вийшла 1979 року в німецькому видавництві «Insel Verlag» і отримала успіх: книгу перекладено багатьма світовими мовами – від англійської до японської. Українською виходить вперше.

Ізраель Халфен (1909, с. Палтіноса, Південна Буковина – 1992, Єрусалим) зацікавився творчістю і постаттю Пауля Целана наприкінці 50-х років ХХ ст., коли натрапив на один із його віршів, на той момент не знаючи, що поет із Чернівців – міста його юності й молодості (Халфен мешкав у Чернівцях приблизно з 1919 по 1941 роки). Від того часу відкривав для себе цей особливий світ; мав дві зустрічі з поетом – 1961-го в Парижі та 1969-го в Ізраїлі. Над біографією Пауля Целана Ізраель Халфен почав працювати 1971 року, записав свідчення близько 50 осіб, серед них друзі Пауля Целана, його шкільні товариші, родичі, наставники. Поступово він створив дуже цінну інформаційну базу, яка і лягла в основу біографічної книги. «Найбільша цінність даної біографії полягає в її строго документальному характері, – зауважив Петро Рихло. – Кожна подія, кожна деталь у книзі Ізраеля Халфена документально підтверджена, що підвищує її автентичність, робить її надійним джерелом біографічних свідчень про поета, зразком наукової сумлінності та історичної достовірності».

Також Петро Рихло вказав на довірливий тон книги, своєрідність її структури та способу подачі матеріалу: «Структурно книгу поділено на десять розділів, у яких в історичному розрізі представлено топос Буковини як специфічного мультинаціонального, багатомовного й багатоконфесійного краю й окреслено профіль Чернівців як культурного ареалу, в якому проходили дитинство і юність поета, що для західного читача, незнайомого з історією й географією Буковини, є неабияким когнітивним здобутком. Автор реконструював також генеалогічні дерева родин Шраґерів (материнська лінія) та Анчелів (батьківська лінія), що знайшло в книзі своє графічне втілення, й докладно описав складні родинні перипетії, починаючи від обох прадідів поета. Відтак, крок за кроком, він змалював соціальне становище й побутові умови родини, шкільні роки поета, зокрема його навчання у гебрайській початковій школі та в румунських ліцеях, коло його підліткового спілкування, пізніші «літа науки» у Вищій медичній школі французького Туру й у стінах Чернівецького університету, зміну політичних режимів, перше кохання, роки війни з принизливим перебуванням у єврейському ґетто й румунському «трудовому» таборі, втрату батьків, переселення до Бухареста, стосунки з румунськими поетами-сюрреалістами й бухарестськими подругами юності, і врешті-решт, втечу до Відня, а звідти – до Парижа. Кожен з розділів має свою внутрішню логіку, свої домінанти й пріоритети, продиктовані віковими особливостями розвитку й становлення особистості протагоніста».

На середину листопада заплановано презентацію книги Ізраеля Халфена в Чернівцях. А вже зовсім скоро читачі зможуть зануритися у світ приблизно перших 25 років життя Пауля Целана. Книгу «Пауль Целан. Біографія юності поета» з 22 жовтня можна замовляти на сайті «Видавництва 21» – за передпродажною ціною: http://www.books-xxi.com.ua/products/paul-tselan-biografiya-yunosti-poeta

Довідка про Ізраеля Халфена: http://books-xxi.com.ua/brands/izraelhalfen 

1